Przygotowanie sprzętu po zimowaniu
Zanim zna dobre odpalisz grilla w tym sezonie, dobrze go umyj w gorącej wodzie z płynem, aby dokładnie usunąć wszelkie pozostałości zeszłorocznego grillowania. Idealnie byłoby szorować grill po każdym użyciu, ale dobre dogłębne czyszczenie na początku i na końcu sezonu jest absolutnie niezbędne.
Podobnie jak w przypadku każdego gotowania na świeżym powietrzu czy rozpalaniu ogniska, musisz upewnić się, że robisz to bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Upewnij się, że grill jest umieszczony na niepalnej powierzchni, takiej jak terakota zewnętrzna, żwir lub płyty chodnikowe, a nie na trawie. Większość grilli ma poręczną podstawę i tacę ociekową, która zbiera tłuszcz i zapobiega jego przywieraniu i spalaniu.
Zabaw się w prawdziwego szefa kuchni
Zanim rozpalisz ogień, przygotuj mięso i marynaty. Fantastycznie sprawdzają się zielone sosy jak salsa verde, który pasuje do większości mięs i ryb.
Zmiksuj mały pęczek bazylii, mięty i pietruszki, a także kapary, korniszony i łyżeczkę musztardy. Dodaj odrobinę oliwy z oliwek i miksuj, aż do uzyskania jedwabiście gładkiego sosu, który można nakładać łyżką łyżką.
Jako marynata doskonale sprawdza się też majonez z odrobią czosnku, siekanego kopru i ziół. Tworzy ona nieprzywierającą do grilla osłonę, a także zapewnia mięsiwu dodatkowy kolor i smak
Kurczak, kiełbaski i burgery to niezawodne opcje, ale nie bój się myśleć nieszablonowo. Świetnie na grillu sprawdzi się boczek wieprzowy, do którego natarcia polecamy prostą pastę z soli, skórki z cytryny, szałwii i nasion kopru włoskiego.
Triki
Boczek najlepiej grillować na gorącym węglu drzewnym i tlącym się drewnie (najlepiej dębowym, jabłkowym lub migdałowym), obracając regularnie przez pierwszych 10-15 minut, a następnie umieszczając go na wyższej półce, aby kontynuować powolne grillowanie, aż potrawa osiągnie 92°C. Odstawić na 15-20 minut przed pokrojeniem w grube plastry. Jest pyszny z meksykańską salsą verde ze zwęglonych zielonych pomidorów, jalapeno, czosnku, kminku, limonki i kolendry.

Jeśli chodzi o burgery, prostota jest najlepsza. Najlepiej użyć zwykłego mielonego mięsa wołowego do pasztecików. Żadnych innych składników, z wyjątkiem soli i czarnego pieprzu. Wybieraj najlepszą gatunkowo wołowinę, jaką możesz, z 20% zawartością tłuszczu. Gdy wołowina jest wyjątkowa, nie trzeba dodawać innych składników. Uformuj z niej kulki o wadze 90 g i rozbij je na rozgrzanej płycie do grillowaniai, aby stały się chrupiące z zewnątrz. Posyp serem amerykańskim i podawaj w miękkiej bułce ziemniaczanej lub mlecznej z odrobiną surowej cebuli i korniszonów. Dodaj musztardę, majonez i ketchup według uznania. Proste.
Udkoo z kurczaka zostało stworzone do grillowania. Marynuj je przez noc w miodzie, sosie sojowym, oleju sezamowym, limonce, soku z cytryny, posiekanym chili i imbirze, aby uzyskać pikantny sos. Następnie grilluj go na niskim grillu z dymiącym drewnem i spryskuj wodą, gdy pojawiają się płomienie . Soczyste, brązowe mięso z kością dobrze przyjmuje dymny smak, a lekko przypalona skórka jest chrupiąca i pyszna
Jagnięcina jest jednym z najbardziej szlachetnych mięs do grillowania. Łopatka ma mnóstwo tłuszczu i tkanki łącznej, więc dobrze sprawdza się przy powolnym i wolnym pieczeniu. Grillowanie dobrej wielkości łopatki jagnięcej może zająć od 3,5 do 6 godzin. Zależy to m.in. od wielkości, mięsnej tuszy, sposobu hodowli zwierzęcia czy zawartości tłuszczu. Mięso jagnięce uwielbia dobre polewanie: pomaga to utrzymać przyjemną i wilgotną konsystencję oraz dodaje smaku. Wyjmij łopatkę jagnięcą z lodówki co najmniej godzinę przed opiekaniem – musi mieć temperaturę pokojową gdy kładziesz ją na grillu. Weź ostry nóż i lekko ponacinaj tłuszcz, aby stworzyć większą powierzchnię do nacierania i polewania sosem. Wmasuj oliwę z oliwek w naciętą łopatkę jagnięcą, a następnie obficie natrzyj mięso przyprawami. Piecz powoli! Nie dotykaj jagnięciny przez pierwszą godzinę, gdyż pomoże to utworzyć na mięsie pikantną skórkę i utrzymać wilgoć. Po pierwszej godzinie podlej mięso wytopionym tłuszczem. Zabieg ten powtarzaj co 45min. Jagnięcina jest gotowa, gdy po dotknięciu mięsa zobaczysz, jak odchodzi od kości. Wtedy możemy mówić o dużym sukcesie. Przykryj jagnięcinę luźno folią i dstaw na 30 minut, a następnie podawaj.
Grillowanie warzyw to kolejna umiejętność warta szefa kuchni. Ważne, aby były najwyższej jakości. Używaj organicznych odmian papryki, bakłażana, cukinii z lokalnych gospodarstw lub rynków upraw. Na początku polej je odrobiną oliwy z oliwek z dodatkiem przypraw. Ogień wydobędzie z nich wspaniałe walory smakowe. Twarde warzywa korzenne zakop w węglu i gotuj powoli. Por możesz grillować w całości, aby aromat utrzymał się we wnętrzu liści.
W przypadku cukinii, przekrój ją na pół i marynuj w sosie miętowym, a następnie grilluj i podawaj z pokruszoną fetą, aby uzyskać pyszny i świeży dodatek. Marynowane boczniaki królewskie są również wyśmienite, podobnie jak wolno pieczona cebula. Przekrój ją na pół i usmaż na grillu. Jeśli chcesz, aby były miękkie i rozpadające się, zawsze możesz włozyć je na 20 min. do piekarnika.
Paliwo
Istnieją plusy i minusy wszystkich metod grillowania, ale drewno tworzy najlepsze płomienie i nadaje potrawom najlepszy smak. Różne rodzaje drewna zapewniają różne rodzaje spalania – mieszanka brzozy, jesionu i jaworu zapewni idealne powolne i równomierne spalanie podczas grillowania. Użyj rozpałki i małych kawałków drewna (poniżej 20 cm), aby utworzyć stos, dodając większe kawałki drewna w miarę upływu czasu. Upewnij się jednak, że nie stos jest zbyt duży i zapewnij wystarczający przepływ powietrza, aby utrzymać powolne, równomierne spalanie.
Jeśli masz nowoczesny grill na węgiel drzewny, proces rozpalania jest znacznie szybszy, ale pamiętaj, że wytwarza on także mocniejszy smak – szczególnie w przypadku białych mięs i ryb. Aby go rozpalić, umieść węgiel drzewny na ruszcie, trzymając kawałki z dala od krawędzi, by utrzymać ogień pod kontrolą. Dodaj dwie lub trzy naturalne podpałki, aby uzyskać równomierny płomień.
Po rozpaleniu odczekaj chwilę, zanim ułożysz mięs – olej lub tłuszcz mogą wywołać silne płomienie i spalą zewnętrzną stronę. Kiedy ogień zgaśnie i węgiel drzewny będzie miał szary kolor można rozpocząć grillowanie. Pamiętaj, że mięso musi mieć temperaturę pokojową. Nie owieraj zbyt często pokrywy, gdyż powoduje to utratę ciepła i wydłuża czas przygotowywania.
Z tą wiedzą tegoroczne grillowanie powinno wejść na wyższy poziom. Wykorzystaj tę wiedzę i zdobądź tytuł najlepszego grill mastera wśród znajomych i przyjaciół.