Przyjmowanie leków zobojętniających sok żołądkowy przed pójściem spać
Przyjmowanie leków zobojętniających kwas żołądkowy przed pójściem spać to świetny sposób na powstrzymanie kaca. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów preparatów, które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego, a co za tym idzie pomagają wyeliminować mdłości.
Trzymaj się czystego alkoholu
W wielu napojach alkoholowych znajdują się składniki zwane kongenerami, które w znacznym stopniu przyczyniają się do porannych mdłości. Kongenery to substancje, które powstają podczas procesu fermentacji i destylacji alkoholu, takie jak metanol czy acetaldehyd. Mogą one nie tylko wpływać na nasilenie objawów kaca ale też ogólnie negatywnie wpływać na nasz organizm. Zaleca się ograniczanie spożycia alkoholu zawierającego wysokie stężenie kongenerów, powinniśmy zatem unikać czerwonego wina, whisky, koniaku czy tequili, gdyż zawierają one więcej kongenerów, niż np. gin czy biały rum. Wódka nie zawiera ich prawie w ogóle.
Klin klinem?
Picie alkoholu na kacu może na krótko złagodzić dolegliwości, ale pogorszy sytuację kilka godzin później. Po wypiciu alkoholu organizm przekształca etanol w toksyczny aldehyd octowy, który jest w dużej mierze odpowiedzialny za uczucie kaca. Jest on następnie rozkładany przez enzymy wątrobowe na nietoksyczne związki, które są wchłaniane przez nas organizm, albo po prostu wydalane. Jeśli wypije się dużo alkoholu w krótkim czasie, enzymy wątrobowe zostają przeciążone, więc aldehyd octowy gromadzi się w komórkach, wywołując mdłości i bóle głowy. Tak zwany klin po prostu więc opóźnia nieuniknionego kaca.
Idź pobiegać
Ćwiczenia fizyczne mogą poprawić samopoczucie, ponieważ pobudzają wydzielanie endorfin i w konsekwencji poprawiają nastrój. Bądź jednak ostrożny, jeśli masz za sobą prawdziwą popijawę: twoja wątroba i tak będzie już mocno nadwyrężona, a nadmierny wysiłek fizyczny może ją jeszcze bardziej wyniszczyć. Wybierz lekki jogging, pij dużo wody, nawadniaj się także napojami sportowymi bogatymi w elektrolity.
Przyjmuj witaminy
Głównym skutkiem nocnej imprezy jest uczucie wyczerpania, wypalenia lub po prostu ogromnego zmęczenia. To dlatego, że alkohol wypłukuje z organizmu witaminy i minerały, w tym magnez, który odpowiada w naszym ciele za ponad 300 reakcji chemicznych. Magnez pomaga w produkcji energii, funkcjonowaniu mięśni i nerwów oraz przyczynia się do regulacji snu, dlatego tak ważne jest by zadbać o jego suplementację.
Nawadniaj organizm
Alkohol jest środkiem moczopędnym. Zbyt duże jego ilości mogą powodować poważne objawy odwodnienia, w tym bóle głowy, suchość w ustach, zmęczenie i pragnienie. Na każdy napój alkoholowy wypij szklankę wody, a istotnie zmniejszysz ryzyko poważnego odwodnienia. Jeśli to niemożliwe, spróbuj wypić kilka litrów wody lub mieszanki izotonicznej, która nawadnia organizm lepiej niż sama woda, tuż przed pójściem spać.
Zjedz coś, nawet jeśli nie masz ochoty
Po spożyciu dużej ilości alkoholu wątroba może być przeciążona, a to może wpływać negatywnie na regulację insuliny. Często skutkuje to uczuciem głodu, choć chęci do jedzenia na kacu często brak. Jeśli możesz jeść węglowodany złożone (pełnoziarniste) w małych ilościach i często, pomogą ci one uregulować poziom cukru we krwi, dzięki czemu zaspokoisz głód, przybędzie ci energii i przezwyciężysz kaca znacznie szybciej.