ZDROWIE /
2024-06-19
Wskaźnik samobójstw wśród mężczyzn jest ponad trzykrotnie wyższy niż wśród kobiet. Mężczyźni stanowią jednak tylko 36% osób, które decydują się na terapię psychologiczną. Oto, co mężczyźni powinni wcielić do codziennej rutyny:

Eksperci radzą – zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Wskaźnik samobójstw wśród mężczyzn jest ponad trzykrotnie wyższy niż wśród kobiet. Mężczyźni stanowią jednak tylko 36% osób, które decydują się na terapię psychologiczną. Oto, co mężczyźni powinni wcielić do codziennej rutyny:

Rozpoznawanie objawów

Problemy ze zdrowiem psychicznym przybierają różne formy i rozmiary. Jeśli jednak zauważasz wyraźne i trwałe zmiany we własnym samopoczuciu, sposobie, w jaki się zachowujesz i odnosisz się do innych, zainteresuj się tym i zwróć uwagę na to, co się dzieje. Niektóre oznaki, na które należy zwrócić uwagę, obejmują:

  • trudności z koncentracją trudności z podejmowaniem decyzji
  • uczucie przytłoczenia 
  • niechęć do wstawania rano z łóżka 
  • brak motywacji 
  • utratę pewności siebie 
  • zapominalstwo 
  • zaburzenia snu 
  • drażliwość
  • bóle lub zawroty głowy 
  • napięcie lub ból mięśni 
  • słabą higienę 
  • ból w klatce piersiowej lub szybkie bicie serca 
  • spadek popędu płciowego 
  • wycofywanie się z życia społecznego 
  • nadużywanie alkoholu lub środków psychoaktywnych 
  • nadmierne lub niedostateczne jedzenie. 

Jeśli doświadczasz dwóch lub więcej z tych objawów w sposób ciągły, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub psychiatrą. Najważniejszą rzeczą, jest samoświadomość, dzięki której możemy zwrócić się o pomoc, gdy jej naprawdę potrzebujemy. 

Zrozum, że to nie tylko psychika

Umysł i ciało są ze sobą nierozerwalnie związane, więc często zdarza się, że czujesz się wyczerpany zarówno psychicznie, jak i fizycznie w momencie, gdy twoje zdrowie psychiczne uległo pogorszeniu. Jeśli przechodzisz przez stresujący czas, wyzwala to reakcję walki lub ucieczki, co znacznie wyczerpuje twoją energię. Oznaki, że zdrowie psychiczne może wymagać zaopiekowania to także bezsenność, kołatanie serca czy ataki paniki.

Osoby, które pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych czy też doświadczyły trudnego dzieciństwa, częściej zmagają się z nadużywaniem substancji psychoaktywnych lub alkoholu, podczas gdy osoby poniżej 30 roku życia są o 29% bardziej narażone na objawy wypalenia zawodowego. Dotyczy to w szczególności menadżerów średniego szczebla.

Zacznij od jednej zmiany

Istnieje szeroka gama rozwiązań pomagających radzić sobie ze stresem, ale należy działać metodycznie i stopniowo. Badania dowodzą, że można zmienić tylko jeden nawyk na raz – chodzi o to, aby każdego dnia stawać się o 1% lepszym. Nie próbuj robić więcej, bo tylko osłabisz swoją siłę woli. Oceń każdy obszar swojego życia na dziesięć punktów – na przykład, jeśli stres w pracy wpływa negatywnie na twoje wyniki, przyjrzyj się co możesz zmienić i stopniowo wdrażaj to w życie. Jeśli w jakiś sposób zaniedbujesz relacje rodzinne czy przyjacielskie zainwestuj w ten obszar. Zdecyduj się na jedną rzecz, którą możesz zrobić, aby to poprawić swój dobrostan. Wdrażaj tylko jedną istotną zmianę na raz i bądź cierpliwy. To klucz do sukcesu.

Ćwicz uważność

Uważność to ostatnio modne słowo, ale zmienia zasady gry w zarządzaniu zdrowiem psychicznym. Udowodniono, że medytacja zmniejsza rozmiar ciała migdałowatego – centrum reakcji organizmu na walkę lub ucieczkę, które wywołuje takie uczucia jak stres, strach i niepokój. Istnieje wiele sposobów na włączenie uważności – zaledwie dziesięć minut dziennie może zrobić ogromną różnicę dla naszej psychiki. Ćwiczenia mogą być również sposobem na znalezienie spokojnej przestrzeni. Joga to świetny sposób na złagodzenie stresu, a jeśli brakuje ci czasu, jazda na rowerze do pracy kilka razy w tygodniu lub pójście na spacer przyniesie wyraźne korzyści fizyczne i psychiczne.

Jedz zdrowo

Dobrze odżywiony organizm lepiej radzi sobie ze stresem, regeneruje się po chorobach i trudnych wydarzeniach życiowych. W rzeczywistości mikrobiom jelitowy komunikuje się z mózgiem za pośrednictwem osi mózgowo-jelitowej, dzięki czemu dieta jest skutecznym, naturalnym sposobem leczenia depresji. Zwiększenie spożycia owoców, ryb, oliwy z oliwek i warzyw może zmniejszyć objawy depresji. Ogranicz spożycie czerwonego mięsa, wysokotłuszczowych produktów mlecznych, smażonych potraw i czerwonego wina. Jeśli zmagasz się z obniżonym nastrojem, unikaj białej mąki, cukru i przetworzonego mięsa, które zwiększają stan zapalny w organizmie i zwiększają ryzyko depresji.

Zacznij prowadzić dziennik

Każdego wieczoru przed snem zapisz trzy rzeczy, które zrobiłeś tego dnia i które sprawiły, że poczułeś się szczęśliwy i spokojny. Może to być coś tak prostego, jak spacer, pójście do kina a może przygotowanie kolacji dla partnera. Pracuj nad zrozumieniem, w jaki sposób codzienne małe działania, które wykonujesz, mogą cudownie wpływać na twoje samopoczucie i poprawę zdrowia psychicznego.

Nie uciekaj od swoich emocji

Nie lekceważ swoich emocji, nie próbuj ich bagatelizować. Znajomość emocji jest niezbędna dla lepszego zdrowia psychicznego. Bez tego nie będziesz w stanie zapanować nad swoim życiem. Narastający niepokój, drażliwość, złe sny, kompulsywne jedzenie lub utrata apetytu to sygnały, że warto zadbać o emocje, zanim pojawią się poważniejsze problemy. 

Naucz się być wrażliwym

Jedną z najczęstszych pułapek jest myślenie, że trzeba być silnym przez cały czas. Mężczyźni przecież nie płaczą i są mistrzami w odłączaniu się od emocji. Tłumienie emocji, to najgorsze, co można zrobić. To, czego naprawdę potrzebujemy, to szczerość i umiejętność pokazania swoich słabości. Nie bój się prosić o pomoc, kiedy czujesz, że życie wymyka ci się spod kontroli. Szukanie pomocy nigdy nie jest oznaką słabości, wręcz przeciwnie – to oznaka odwagi i samoświadomości. Jeśli podejrzewasz, że przyjaciel lub znajomy zmaga się z problemami, zapytaj, czy chciałby porozmawiać. Bądź uważny na siebie i innych.

Zrozum ryzyko

Jesteśmy biologicznie predysponowani do problemów ze zdrowiem psychicznym. Na przykład, niektórzy z nas mają naturalnie niższą odporność na stres na poziomie genetycznym. Zacznij od odpowiedzenia sobie dokładnie na pytanie, jak się czujesz. Może to być zaniepokojenie, frustracja, podekscytowanie lub beznadzieja. Zastanów się dokładnie, dlaczego tak się czujesz. Jeśli jest to negatywna emocja, zapytaj siebie, czy jest to problem, który można rozwiązać, czy może jest on poza twoją kontrolą. Jeśli jest to coś, co możesz rozwiązać, popracuj nad rozwiązaniem. W ten sposób zamieniasz zmartwienie w coś, z czym możesz sobie poradzić. Jeśli jest to pozytywna emocja, poczuj wdzięczność i zrób coś pozytywnego dla siebie lub otoczenia. 

Jak wygląda męskość w trzech różnych częściach globu? Co znaczy być facetem w Japonii, Niemczech i Argentynie – i co z tego może wynikać dla nas? …
Jak wygląda męskość w trzech różnych częściach globu? Co znaczy być facetem w Japonii, Niemczech i Argentynie – i co z tego może wynikać dla nas?…
ZDROWIE /
2024-06-19
Zdjęcia: unsplash.com
Materiał opracowany przy użyciu AI oraz zespołu redakcyjnego MALEMAG.
ZASTRZEŻENIE: Dokładamy wszelkich starań, aby zawsze podać prawidłowe źródło każdego obrazu, który używamy.
Jeśli uważasz, że podane źródło może być nieprawidłowe, skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@malemag.pl
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Zapisz się do newslettera

Dołącz do społeczności MALEMAG. Zostań częścią pierwszego męskiego community, gdzie wymieniamy się wiedzą, doświadczeniami i inspiracjami!