ZDROWIE /
2024-11-08
Listopad to miesiąc, który od lat poświęcony jest podnoszeniu świadomości na temat zdrowia mężczyzn. Kampania Movember, kojarzona głównie z zapuszczaniem wąsów, ma głębszy cel – edukowanie o potrzebie regularnych badań i zachęcanie mężczyzn do dbania o zdrowie.

Męskie nowotwory na celowniku „Movember” – dlaczego profilaktyka się liczy? Co powinien wiedzieć każdy współczesny mężczyzna?

Listopad to miesiąc, który od lat poświęcony jest podnoszeniu świadomości na temat zdrowia mężczyzn. Kampania Movember, kojarzona głównie z zapuszczaniem wąsów, ma głębszy cel – edukowanie o potrzebie regularnych badań i zachęcanie mężczyzn do dbania o zdrowie.

Rak prostaty, rak jąder oraz problemy zdrowia psychicznego to jedne z najczęstszych zagrożeń, które dotykają mężczyzn na całym świecie. Wczesne wykrycie tych schorzeń może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie i poprawić jakość życia. Inicjatywa Movember, zapoczątkowana w 1999 roku w Australii, rozrosła się do globalnej akcji, w której mężczyźni zapuszczają wąsy, by zwrócić uwagę na profilaktykę i wczesne wykrywanie chorób takich jak nowotwory oraz zaburzenia
z obszaru zdrowia psychicznego. Wąsy zapuszczane w ramach kampanii Movember stały się symbolem wspierania zdrowia mężczyzn i przypomnieniem, że dbanie
o zdrowie to przejaw odwagi a nie stereotypowo postrzeganej słabości. Ruch Movember – symbol zmiany i świadomości – nie tylko zachęca do profilaktyki, ale również wspiera badania naukowe i inicjatywy na rzecz lepszego dostępu do badań i świadomości zdrowotnej.

Fakty naukowe o nowotworach

Sytuacja epidemiologiczna w zakresie nowotworów nie napawa optymizmem. Przewiduje się, że największy wzrost liczby zachorowań i zgonów z przyczyn onkologicznych będzie miał miejsce głównie na skutek nowotworu złośliwego tchawicy, oskrzeli i płuc. Jego najważniejszym czynnikiem rozwoju, odpowiedzialnym jednocześnie za 30% wszystkich zgonów nowotworowych, jest ekspozycja na kancerogeny zawarte w dymie tytoniowym. Badania naukowe dowodzą, że 85-90% wszystkich typów raka płuca jest związanych z czynnym i biernym paleniem tytoniu. Częstość zachorowań jest wprost proporcjonalna do czasu i liczby wypalanych papierosów. Palenie 20 papierosów dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuca około 25 razy, zaś palenie 40 papierosów zwiększa ryzyko do 60 razy. Jednocześnie niemal co 3. mężczyzna w Polsce regularnie pali papierosy. Wśród najważniejszych czynników ryzyka rozwoju nowotworu obok narażenia na dym tytoniowy należy wymienić nadmierną masę ciała, która ponadto pogarsza ona rokowania u pacjentów z otrzymaną już diagnozą. Dlatego utrzymanie masy ciała zgodnej z normą dla wieku i płci stanowią pożądane rodzaje działań profilaktycznych mających na celu zapobieganie nowotworom. Jednocześnie 2 na 3 mężczyzn w Polsce ma nadwagę lub otyłość. Badania nie budzą wątpliwości – ryzyko rozwoju nowotworu jest wyższe również u osób spożywających regularnie alkohol. Ryzyko to wzrasta wraz ze spożywaną jego ilością. Jednocześnie statystyczny Polski mężczyzna spożywa w ciągu roku 18,4 litra czystego alkoholu. To tylko wybrane dane dokumentujące jak wiele zależy od nas samych.

Męskie nowotwory w liczbach

Każdego roku w Polsce nowotwór diagnozuje się u ok. 75 tys. mężczyzn (miasto wielkości Jeleniej Góry), z czego u ok. 17 tys. to rak prostaty, u 13 tys. to rak płuca, u 8,5 tys. rak jelita grubego.

Każdego roku z powodu nowotworu umiera ok. 55 tys. mężczyzn (miasto wielkości Przemyśla), w tym ok. 14 tys. z powodu raka płuca, 7 tys. z powodu raka jelita grubego i 6 tys. z powodu raka prostaty.

Choroby nowotworowe, szczególnie te, które dotyczą mężczyzn, są często diagnozowane zbyt późno. Jednocześnie mężczyźni rzadziej korzystają z regularnych badań profilaktycznych, co zwiększa ryzyko wykrycia choroby w zaawansowanym stadium. Regularne badania takie jak oznaczenie poziomu PSA (antygen swoisty dla prostaty) mogą pomóc wcześnie zdiagnozować raka prostaty, natomiast skutecznym narzędziem w wykrywaniu raka jąder jest ich samobadanie.

Co powinien wiedzieć każdy współczesny mężczyzna

Większość czynników ryzyka nowotworów to zachowania, które można w ciągu życia modyfikować, zmniejszając zagrożenie chorobą nawet o 40%. Ponadto wczesne wykrycie męskich nowotworów znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie, które obecnie daje ogromne możliwości. Wśród zaleceń profilaktycznych szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • Regularne badania poziomu PSA dla mężczyzn powyżej 50. roku życia (lub od 45. roku życia w przypadku obciążenia rodzinnego).
    o Kolonoskopia co 10 lat dla mężczyzn po 50. roku życia, w celu wczesnego wykrycia raka jelita grubego.
  • USG jąder – co rok po 40. roku życia
  • Samobadanie jąder od młodego wieku, szczególnie u mężczyzn między 15. a 3.5 rokiem życia.

    Nie bez znaczenia pozostają również elementy związane ze stylem życia, takie jak:

  • Aktywność fizyczna – badania pokazują, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów i wspiera ogólne zdrowie metaboliczne.
  • Zbilansowana dieta – dieta bogata w warzywa, owoce, błonnik oraz niską ilość tłuszczów nasyconych wspiera zdrowie i redukuje ryzyko zachorowania.
  • Zarządzanie stresem – dbanie o zdrowie psychiczne jest istotnym aspektem zdrowia ogólnego, a wsparcie psychiczne w profilaktyce chorób nowotworowych jest coraz bardziej doceniane.

Jak dołączyć do akcji Movember?

Wąsy symbolizujące jednocześnie męskość i zmianę stały się znakiem rozpoznawczym corocznej inicjatywy, w której dziś bierze udział cały świat. Każdy może dołączyć, zasady są proste:

  • Movember trwa przez cały listopad. Można dołączyć w dowolnym momencie i z każdego miejsca na świecie.
  • Na znak solidarności z chorymi na raka przez cały miesiąc mężczyźni zapuszczają wąsy.
  • Przełamujemy w ten sposób tabu i uproszczone, stereotypowe myślenie: troska o swoje zdrowie i regularne wizyty u urologa są oznaką odwagi, a nie słabości, a siłą jest działanie a nie bagatelizowanie niepokojących objawów.
  • Rozmowy o męskich nowotworach są trudne, ale bardzo ważne! Nie należy ich unikać!
  • Początek rozmowy może być stresujący, pierwszy krok jest najtrudniejszy, wąsy nadają kampanii luźniejszy charakter, wzbudzają zainteresowanie i są dobrym wstępem do dyskusji.
  • Movember pozwala na kreatywność, każdy pomysł jest dobry, jeśli sprzyja zrozumieniu problemu i zachęca do badań profilaktycznych.
 

Budowanie świadomości w zakresie profilaktyki przeciwnowotworowej ma kluczowe znaczenie w walce z chorobą. Liczy się czas wykrycia choroby i szybkie podjęcie odpowiedniej terapii. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie jest profilaktyka i wczesna diagnostyka. Powinien to wiedzieć każdy współczesny mężczyzna.

Autorzy:

dr n. o zdr. Tomasz Kopiec – asystent w Zakładzie Epidemiologii i Biostatystyki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dyrektor SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP.

dr hab. n. o zdr. Monika Burzyńska – prof. Uczelni, Zakład Epidemiologii i Biostatystyki, Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

 

Nie chodzi o to, ile masz ubrań. Chodzi o to, czy naprawdę je nosisz i czy tworzą coś, co mówi „mam swój styl”, a nie „znowu założyłem to samo”. …
Nie chodzi o to, ile masz ubrań. Chodzi o to, czy naprawdę je nosisz i czy tworzą coś, co mówi „mam swój styl”, a nie „znowu założyłem to samo”. …
Jeszcze niedawno „męski drink” kojarzył się z ciężką whisky lub rzemieślniczym piwem. Dziś coraz więcej mężczyzn wybiera świadomie… …
Jeszcze niedawno „męski drink” kojarzył się z ciężką whisky lub rzemieślniczym piwem. Dziś coraz więcej mężczyzn wybiera świadomie……
ZDROWIE /
2024-11-08
Materiał opracowany przy użyciu AI oraz zespołu redakcyjnego MALEMAG.
ZASTRZEŻENIE: Dokładamy wszelkich starań, aby zawsze podać prawidłowe źródło każdego obrazu, który używamy.
Jeśli uważasz, że podane źródło może być nieprawidłowe, skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@malemag.pl
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Zapisz się do newslettera

Dołącz do społeczności MALEMAG. Zostań częścią pierwszego męskiego community, gdzie wymieniamy się wiedzą, doświadczeniami i inspiracjami!